A rendőrség feletti kontrollt hivatott ellátni a Független Rendészeti Panasztestület, de érdekes módon: nyolc napon belül kell benyújtani nekik a panaszt a rendőri intézkdeés ellen, ha nem történik meg időben, akkor nem is vizsgálhatják; ha a vizsgálat visszaélést állapít meg, akkor az országos rendőrkapitányhoz kerül az ügy, aki természetesen felülbírálhat.
Na, ilyen kishazánkban jelenleg a "civil kontroll". Ennek ellenére az állampolgárok bizalommal fordulnak hozzájuk, hátha...azonban a végén Bencze József egy tollvonással elintézheti.
Ez történt az alábbi esetben is, az állásfoglalás teljes egészében elérhető itt.
2008. február 1-jén az esti órákban a Budapest, IV. kerület Árpád úton, közterületen tartózkodva arra lettek figyelmesek, hogy a buszmegállóban egy rendőrségi gépkocsi állt meg – álláspontjuk szerint szabálytalanul. Az intézkedő egyenruhás rendőrök igazoltatni kezdték a buszmegállóban tartózkodó személyeket, valamint többeknél ruházat-átvizsgálást végeztek. Panaszosok a buszmegállóban álló rendőrségi gépjárműről állításuk szerint több fényképfelvételt készítettek.
Panaszosok előadása szerint az intézkedés befejezését követően a rendőrök gépkocsijukba visszaültek, majd – mivel figyelmesek lettek arra, hogy gépkocsijukat a panaszosok több alkalommal is lefényképezték – ismételten megálltak, kiszálltak és a panaszosokat is intézkedés alá vonták, igazoltatás formájában.
Panaszosok beadványukban előadják, hogy az intézkedő rendőr az intézkedés megkezdésekor elmulasztotta a tisztelgést és a napszaknak megfelelő köszönést, illetve több alkalommal megjegyzést tett a fényképfelvételek készítése miatt. Az intézkedés során személyazonosságukat az okmányokból ellenőrizte, és az adatokat feljegyezte, majd ennek végeztével panaszosok kérésére közölte nevét, azonosító számát és szolgálati helyét.
Panaszosok kérdésére, hogy mi volt az oka igazoltatásuknak és adataik feljegyzésének – közölte, hogy ha visszaélnének a fényképfelvételekkel, akkor dokumentálva legyen az eset.
Panaszosok ezt az indokot nem tartották kielégítőnek.
Ezt az indokot a testület kivizsgálás után szintén nem tartotta megfelelőnek, így a állásfoglalás is ezt tartalmazza:
A Testület megállapítása szerint a vizsgált ügyben alapjogot súlyosan sértő intézkedésre került sor, állásfoglalását megküldi az Országos Rendőrfőkapitánynak.
A csavar itt jön, ugyanis Bencze József azt teljesen jogszerűnek nevezte - az egész intézkedést, azzal együtt, hogy a rendőrök a buszmegállóban nem kapcsolták be a megkülönböztető jelzést ( Kresz 49 § 4-es bekezdés), így vétettek a szabályok ellen, de szerinte a KRESZ betartása ebben az esetben az igazoltatás végrehajtását veszélyeztette volna. A rendőrök fenyegető, megfélemlítő fellépéséről nem is beszélve.
Ha hinni lehet a híreknek, akkor hamarosan a főkapitány hivatalos határozatait is olvashatjuk a rendőrség oldalán - addig is ha bárkit bármilyen atrocitás ér a rendőrség részéről intézkedés közben, ide lehet fordulni. Most is meg lehet nézni az eddigi határozatokat - idővel az is kiderül, használ-e a rendőrségnek a hivatal, vagy teljesen hasztalan.
Utolsó kommentek